Wednesday, 6 Jul 2022

Nowoczesne techniki implantologii – przetestuj, co proponuje stomatolog

Odontologia jest gałęzią nauk o zdrowiu zajmującą się wykrywaniem, kuracją oraz zapobieganiem schorzeń narządu żucia; jaki obejmuje zęby, dziąsła, podniebienie, śluzę ustną oraz gruczoły ślinowe. Dentysta bada także inne struktury, takie jak wargi innymi słowy migdałki. Słowo stomatologia pochodzi od greckiego słowa stoma, które oznacza usta.

Potocznie dentysta to stomatolog, a to z kolei słowo wywodzi się z łacińskiego dent, inaczej ząb. Dentysta wobec tego to doktor narządów żucia, którymi są: wargi, język, ozębna, podniebienie, śluz ustny, dno jamy ustnej, gruczoły ślinowe, migdałki i gardło. Zważywszy że usta są położone między szyją, splanchnocranium oraz czaszką, dentysta ma obowiązek posiadać obszerną wiedzę leczniczą z różnych dziedzin, jak na przykład: anatomia patologiczna, anatomia człowieka, histologia, fizjologia, patologia, mikrobiologia oraz farmakologia – tyczy się to każdego, zarówno ortodonty, jak oraz chirurga – znacznie więcej na chirurg stomatolog. Poza tym ma obowiązek być obeznany w innych dyscyplinach znaczących do wypełniania swojego zawodu.

Tytuł lekarza stomatologii przyznaje się zatem specjaliście który zajmuje się przypadkami mającymi związek z jamą ustną. Nie należy przy tym zapominać że choroba jamy ustnej może wpłynąć także na szyję, twarz oraz samą czaszkę. Nie jest zatem do ukrycia, iż każda wizyta u takiego lekarza jest niezwykle kosztowna. W co niektórych państwach część zabiegów u dentysty jest pokryta ubezpieczeniem, a co za tym idzie, bezpłatna.

Zobacz też